Slavnosti piva 2013 v Táboře

Třiadvacátý ročník Slavností piva v Táboře se do historie zapíše jako rekordní co do počtu pivovarů, tak vzorků přihlášených do soutěže o Zlatou pivní pečeť. Degustátoři od nás i ze zahraničí ochutnali 624 vzorků piva od 128 pivovarů.V soutěži se udělují zlatá, stříbrná a bronzová pečeť v každé z pětadvaceti kategorií. Vítězové se pak utkají ještě o Extra pivní pečeť. Tu letos vybojoval Pivovar Litovel za svůj ležák Litovel Premium. Litovel bodovala a zvítězila v kategoriích Světlý ležák prémium, Nealkoholické pivo. Dalším úspěšným tuzemským pivovarem byl Primátor Náchod. Ten si z Tábora odvezl vítězství v kategoriích Světlé výčepní a Tmavý ležák. Plus případně ještě další příklad, velice kvalitní pivo z Tradičního pivovaru Rakovník, první místo v kategorii Tmavé výčepní a stříbrné ocenění v kategorii Světlé výčepní. Z hlediska účasti pivovarů v odborné degustační soutěži jsou Slavnosti piva v Táboře největší svého druhu v České republice. Odborné degustace jsou přísně anonymní a oficiálně garantované odbornými autoritami.

 

Kromě českých piv porota hodnotila vzorky z Japonska, Norska, Arménie, Slovenska, Ruska,

Německa, Belgie, Polska, Běloruska, Kazachstánu, Rakouska nebo Nizozemí. Zahraniční výrobci si letos vedli velmi dobře. Pivní pečeť získalo například arménské pivo KARLOFF CLASSIC z Jerevanu, 2 místo v kategorii Světlé výčepní z minipivovaru a následně 2. místo v kategorii Extra pivní pečeť....), dále 3. místo nejoblíbenějšího slovenského Corgoně z Heinekenu Slovensko v kategorii Světlé výčepní, 2. místo Ochakova z Moskvy v kategorii Tmavé výčepní, 1. Místo v kategorii Extra silné pivo Sessler z Trnavy, 3. místo Rožňavský porter ve stejné kategorii z Kalteneckeru Rožňava, 2. místo v kategorii Stot a Porter Lubelskieho Kožlaka z Polska, 3. místo Imperiálu Stout z Norska, 1. místo v kategorii Ochucené pivo Perla Summer z Lublinu z Polska 2. A 3. Místo pro ochucené pivo Bergquell Lobau z Německa a 2. místo v kategorii Světlý ležák prémium Urpíner z Bánské Byswtrice jsou nepřehlédnutelné úspěchy zahraničních pivovorů v soutěži pivovarů o Zlatou pivní pečeť.

 

Dvě ocenění si odvezli do zahraničí i výrobci přírodních vod z Brusno, Slovenská republika a Soluka z Ukrajiny.Během slavností se táborští pořadatelé setkali také se zástupci japonských pivovarů,novinářů, sládků, který uvažují o uspořádání podobné akce v Japonsku. Výsledek jednání, mimořádný zájem a nadšení a svým způsobem, že jejich vzorky se mezi zůčastněnými vytratily.

 

Slavnosti se vydařily i z pohledu návštěvníků, kterých přišlo více než loni. Během čtyř dnů se v hotelu Palcát vystřídalo přes 4 000 milovníků piva, kteří mohli vybírat ze zhruba dvou stovek druhů. I přes tak velkou koncentraci lidí a alkoholických nápojů vše proběhlo důstojně a bez větších problémů.Součástí slavností je také soutěž o nejlepší minerální vodu. Titul Zlatý český pramen si z Tábora odváží v obou kategoriích Karlovarské minerální vody se značkou Mattoni. Porota hodnotila 23 vzorků ve dvou kategoriích. Účastnily se vody ze Slovenské republiky Ukrajiny, Ruské federace a Arménie a České republiky.

 

Slavnosti se konaly pod záštitou ministra pro místní rozvoj Ing. Kamila Jankovského, ministra zemědělství ČR ing. Petra Bendla, hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a prezidenta agrární komory ČR Ing. Jana Veleby. Akci podporuje Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism a Jihočeská centrála cestovního ruchu.

 

Podrobné výsledky jsou k dispozici na:

http://www.slavnostipivatabor.cz/2013/vysledky/celkove-vysledky-2013.pdf

 

Zdroj: http://www.slavnostipivatabor.cz/2013/zaverecna-tiskova-zprava.pdf